جمعه, 04 بهمن 1398

جزوه اکواپونیک

آکواپونیک

پیشگفتار کتاب آکواپونیک

 

امروزه مدیریت و حفاظت آب نه تنها در کشورهای در حال توسعه، بلکه در کشورهای توسعه یافته نیز دارای اهمیت بالایی است. با توجه به رشد جمعیت در کشور سرانه منابع آب تجدید شونده برای هر نفر سالانه در سال 1335 به میزان 7000 متر مکعب بوده است که در سال 1375 به 2000 متر مکعب کاهش یافته و پیش بینی می شود که تا سال 1400 به حدود 800 متر مکعب کاهش یابد که پایین تر از مرز کم آبی (1000 متر مکعب) است.
لذا با توجه به احداث فرودگاه بین المللی قم و شهر نمونه گردشگری طرلاب در استانی از کشور با متوسط بارندگی کمتر از 150 میلیمتر در سال و در نظر گرفتن بیش از 1000 هکتار فضای سبز اعم از جنگلی، پارکهای شهری و باغهای متنوع در فاز اول احداث این پروژه عظیم لزوم به کارگیری روشهای نوین در مدیریت آب بیش از پیش مورد توجه مسئولین پروژه واقع شده و در دستور کار واحد مدیریت فضای سبز قرار گرفت.
این واحد پس از مطالعات اولیه از اواخر سال 1392 استفاده از روش آکواپونیک را به عنوان یکی از روشهای کارآمد و با بهره وری بالا که نه تنها توان حل برخی از مشکلات موجود در حفظ و نگهداری فضای سبز از جمله استفاده بهینه از آب و کاهش هزینه های آن (ایجادپارکهای درآمدزا از طریق تولید همزمان ماهی و فضای سبز) را دارد و می تواند به عنوان یکی از راه حل های موثر در اقتصاد مقاومتی به منظور تولید پایدار منابع غذایی باشد را در دستور کار خود قرار داد .
مجموعه حاضر حاصل مطالعات و تجارب اجرای اولین پروژه آکواپونیک خصوصی در کشور بصورت پایلوت در و احد فضای سبز فرودگاه بین المللی قم می باشد. در پایان از زحمات سرمایه گذار محترم پروژه فرودگاه بین المللی قم جناب آقای محمدعلی شفیعی کوپائی که شرایط اجرای این مطالعات را فراهم آوردند و آقای مهندس نصیری مدیریت محترم پروژه فرودگاه بین¬المللی قم که ما را در اجرای این پروژه یاری نمودند سپاسگزاری می نمایم.
از حسن نظر جناب آقای دکتر میرعماد عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین آقای مهندس طاهری مدیریت محترم واحد شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان قم و کلیه همکارانشان که در امر ترویج و معرفی این روش در میان سایر علاقمندان تلاش نمودند کمال امتنان را داریم و از کلیه عزیزانی که در طول این مدت با بازدید خود از مجموعه آکواپونیک فرودگاه قم ما را در ادامه مسیر تکمیل این روش یاری نمودند کمال تشکر و قدردانی را داریم.

 

 

دانلود کتاب آکواپونیک

 

 

 

 

 انتشار مطلب و جزوه با ذکر منبع مجاز می باشد.